slideshow 1 slideshow 1 slideshow 2 slideshow 2

Ericsson mini-link 6352

Po dlouhém čase jsem měl zase chvilku něco natočit. Dnes to nebude nic od Mikrotiku ☹ dnes je to profesionál plně duplexní spoj od firmy Ericsson mini-link 6352 v pásmu 80GHz s přenosovou kapacitou 10Gb

Tento spoj je momentálně jedničkou na trhu. V režimu 1+0 přenese 10Gb v pásmu 80GHz. Nezůstává pozadu ani se svým maximálním vysílacím výkonem 18dB je však nutné dodat že prvenství stále drží Alcoma se spojem AL80HP kde lze vysílat až 20dB, bohužel ale přenosovou kapacitou zaostává.
Další výhodou spoje Ericsson je počet interface. Jsou k dispozici 3 SFP+ dále jeden klasický ethernet pro MGMT a masivní napájecí konektor pro DC napětí -48V. POE tento spoj nemá avšak je to naprosto opodstatněné, spotřeba spoje může být i 50W+ Ve standardní režimu má spoj spotřebu okolo 38W. U pásma 80GHz jsou však takové spotřeby zcela normální. Spoj lze zakoupit s anténou 35cm nebo 60cm.
Ve videu připravuji spoj s verzí 60cm antény. Dále se ve videu snažím popsat, jak spoj sestavit a zapojit, aby to pochopil úplně každý. Ke spoji neexistuje český manuál. Anglická originální verze má velikost okolo 350Mb a prohlíží se pomocí přiloženého softwaru. Spoj především cílí na velké telekomunikační firmy, které mají školení přímo od výrobce Ericsson.

Kategorie: 

Wi-Tek POE reverse SWITCH gigabit

V tomto videu bych chtěl ukázat kratičký první pohled na reversní POE switch od čínského výrobce Wi-Tek, který umí i VLANy a ostatní věci!

Switch je atypický tím, že má 7x POE-IN a 1x POE-OUT. Všechny porty jsou gigabitové a nastavitelné. Switch má i 12V nebo 5V výstup na DC jacku. Jediné co jsem dlouho řešil bylo uživatelské jméno a heslo do switche. To se má nevyplnit. Switch se dá pořídit okolo 700 Kč a za tuto cenu toho umí docela dost, nicméně netuším jak spolehlivě, toto ukáže až praxe. Pokud bych našel nějaké fatální věci, tak určitě napíšu další článek.

Kategorie: 

Spoj MIMOSA B24 vybalení

Podařilo se mi získat spoj MIMOSA B24 od USA výrobce, tedy přesněji vyrobeno v Číně :-)


Jedná se o pojítko, které umí pracovat v režimu TDMA half-duplex a v režimu full-duplex a to celé o frekvenci 24 GHz na vzdálenost do 1 Km v ČR. Pojítko lze provozovat v ČR legálně dle VO.
Zde se můžete podívat na rychlé rozbalení pojítka. Podrobnější testy budou později.

Kategorie: 

LTE realita v ČR

Vážení opět si dovolím napsat malinkou vsuvku, která nemá s Mikrotikem nic moc společného, ale toto mě opravdu dostává. Momentálně snad každých 15 minut v televizi slyšíme reklamy na super moderně rychlý internet na technologii LTE. V brzké době budu testovat po ČR připojení LTE i já a už dnes si připravuji různé podklady a narážím na zajímavou skutečnost.
Takže například operátor Vodafone, který nazývá svůj internet turbo internetem ho asi porovnává s vytáčeným připojením před 10 lety, protože pokud se podíváte na jeho mapu pokrytí tak na první pohled na vás vytryskne červená barva v 98% celé mapky ČR, ALE toto je takzvané ošizené LTE s úzkým kanálem v 900MHz které má fungovat až 20Mb/s. Každému je asi jasné jak se liší realita od slova až, ale to si otestujeme. Pokud chceme lepší LTE nějakých těch až 75Mb/s tak se musíme držet na východě ČR a nebo velkých měst, nicméně nemělo se LTE budovat prvně na vesnicích? Ano asi 900MHz 20Mb/s LTE je tou modernizací… Ve srovnání HSPA+ je o trochu rychlejší.

Jdeme dál O2 a T-mobile se svojí sdílenou sítí. Mapa O2 je asi totálně k ničemu protože ukazuje pouze vrstvy 2G,3G,LTE. Nelze se tedy dopátrat jaké že to LTE je u mě v lokalitě. Naštěstí u mapy T-mobilu to najdeme a můžeme to tak odvodit. Tam je to už daleko s rychlejším LTE 75Mb/s lepší ba výrazně lepší jak u Vodafonu, ale zase je třeba vzít na vědomí, že Vodafone buduje síť sám.

Nu na reálné testy se hodně těším, především na test v obydlí, kde jsou překážky a na měření stability, rychlost není zdaleka vše.

Kategorie: 

Levný IP anemometr

Tuto zimu se snažím dodělat projekt hlídání celé sítě proti silnému vichru, hlavně protože 90% sítě tvoří radiové spoje, kde může dojít vlivem vysokého větru k poškození parabol.
Největším problémem byla zbytečně vysoká cena, toto se však již odstranilo, jelikož náklady na jedno měřící místo by neměly přesáhnout 1500 Kč


V tomto videu je malý náhled do vývoje IP měřiče větru. Nevyvíjí se zrovna v ideálních podmínkách, ale jde to :) Momentálně je již hotová SW část, tedy aktuální zobrazení rychlosti větru a případné zaslání notifikační SMS při překročení určitého limitu, grafy jsou samozřejmostí.
V těchto dnes se dodělává HW část a cca za měsíc by měl jít první prototyp do ostrého provozu na špici telekomunikačního stožáru.


Klíčové vlastnosti IP anemometru

nízká cena
měření rychlosti větru do 70m/s
jednoduché zapojení (rovnou do POE ethernetu od 12-30V)
velmi nízká elektrická spotřeba
měření teploty pomocí dallas čidla

Kategorie: 

Workshop ČTU 2014 – PRAHA

Očekáváný první workshop od ČTU se konal v Praze dne 23.9.2014 na Masarykově koleji ČVUT Dejvice.
Workshop se skládal z několika přednášek a diskusí vesměs všechny byly zaměřeny na problematiku rušení Meteorologických radarů CHMU technologií WiFI v pásmu 5GHz.



Ze závěru této konference vyplynulo, že největším problémem rušení radarů CHMU je nepoužívaní technologie DFS (dynamic frequency selection). Dále nebylo opomenuto i nelegální použití outdoor kanálů, které slouží například pro komunikaci družic, lokaci a navádění leteckého provozu. Tam se sice zatím závažný problém nevyskytl, ale o to více je třeba dbát na prevenci, jelikož případný problém může ohrozit i lidské životy.
Pokud se vrátím k problematice rušení meteo radarů Skalka a Brdy, tam mohou být problémy také závažné. Například vzhledem k tomu, že se díky velkému rušení data filtrují, tak může dojít k tomu, že se odmaže i vznikající bouřka či algoritmus, který vyhodnocuje nebezpečnou bouři a burcuje integrovaný záchranný systém k pohotovosti může defakto vyhlásit planý poplach. Další problém je i ve vojenství, CHMU sdílí svá data pro armádu ČR a NATO.

Nepoužívejte tedy frekvenci 5640!

O praktickém nasazení DFS velmi pochybuji, protože si nedovedu představit, jak to bude fungovat v plně zadušeném prostřední? To bude nejspíš neustále do nekonečna hledat volné kmitočty? Nevím, jestli je toto cesta tím pravým směrem. A nebo co situace když v lokalitě vypnou elektřinu, všechna zařízení se v tu ránu naladí na stejný kanál, protože bude jakoby volný a co potom dále? Z přednášky o praktickém využití DFS vlastně vyplynulo, že to nějak funguje na Mikrotiku a to s verzí 6.19 nicméně na posledních 3 verzí od výrobce UBNT to vůbec nefunguje. Co se stane potom, až přijde kontrola? V takovém případě máte prostě smůlu dle vyjádření ČTU. Poskytovatel si nese za svoje zařízení odpovědnost a nelze se vymlouvat. No co k tomu dodat.
Jediné pozitivum, které jsem na konferenci shledal bylo to, že se jedná na evropské úrovni o rozšíření 5GHz pásma. Za jakých podmínek a kolik přesně je zatím ve hvězdách. Bylo řečeno něco ve smyslu pod 5,400GHz a nad 5,740GHz.
Závěrem ČTU sdělilo, že bude více kontrol u poskytovatelů internetu a pokuty se zněkolikanásobí. ČTU také sdělilo, že by neměla být zavedena již žádná další regulační opatření, nicméně není to stoprocentní. Ze strany ČTU bylo řečeno i to, že kontrolám neuniknou i neziskové organizace a ostatní nekomerční sítě. Osobně jsem zvědavý na to jak bude ČTU dohledávat síť, která nikde není registrovaná a nebo síť, která je registrovaná na nějakého „bílého koně“ či nějakého bezdomovce…

Z konference jsem se snažil udělat audio nahrávky, ale kvalita nebude nikterak valná, protože ozvučení bylo chabé a diskutující neměli mikrofon vůbec. Případně doufám, že se časem objeví na stránkách ČTU prezentace, které byly celkem dobře udělané.

Kategorie: 

Novinka BANANA Pi

I když tento web je primárně o Mikrotiku, tak nemohu vynechat novinku z tohoto týdne, což je nástupce oblíbené Maliny Pi. Tímto nástupcem je Banana Pi.
Hlavní vylepšení jsou:
Procesor: 1 GHz SoC Allwinner A20, dvoujádrový Cortex A7
RAM 1GB
Přidán konektor pro SATU! (SD slot zachován)
Přidáno IR čidlo!
Gigabit ethernet
a další…


Nejvíce mě zaujal konektor pro SATU, protože určitě se Vám stalo, že SD karta moc nevydržela, jelikož systémy pro malinu nejsou READ-only a karta tak dostávala dost zabrat. Dalo se sice pomocí pár příkazů systém vylepšit, aby zbytečně nezapisoval, ale stejně SD karta není nic moc ohledně spolehlivosti. SATA tento problém vyřeší a navíc bude možno využít Banana Pi jako maličký WEB server a podobně, což s SD karto moc nebylo přípustné.
Dále novinka v podobě IR čidla přinesla možnost použít Banana Pi jako settop box pro televizi. Ano Malina šla také ovládat IR, ale muselo se tam čidlo dodělat (doletovat). Banana je v tomto ohledu mnohem kultivovanější 
RAM 1GB je celkem logický posun, protože Banana Pi bude moci díky SATA konektoru dělat mnohem více věcí, což bude i náročnější pro velikost RAM.
Gigabit ethernet by mohl být dobrý v kombinaci Banana Pi jako NAS. To ale bude třeba ještě odzkoušet, je dobře možné, že výkon Banana Pi nebude dostačující na využití SATA a gigabit ethernetu, uvidíme.
Ostatní specifikace jsou prakticky zachovány, tedy o nic zásadního se nepřišlo. Podpora SW bude prakticky stejná jako u Maliny.

Kategorie: 

Supermicro IPMI V3

Supermicro vydalo novou verzi svého IPMI. Jedná se již o verzi 3. Nicméně jediné to co vím o novinkách je lepší ochrana prolomení, než mělo IPMI 2, tedy aktualizace pouze v zabezpečení systému, což samozřejmě všichni uvítají. Další novinky jsem nenašel, protože jsem nikde na webu nenašel changelog.
Pokud někdo z vás najde changelog, tak prosím pošlete odkaz. Moc by mě zajímal :)

Kategorie: 

Set-Top Box Adroid M6 sledovanitv.cz

Natočil jsem krátkou uživatelskou recenzi set-top boxu M6 od sledovanit.cz.
V první časti videa můžete shlédnout HW část set-top boxu, konektory design. Bohužel se mi nepovedlo rozebrat krabičku, tak abych nezničil zařízení, tedy pokud chcete přesně vědět, jak to vypadá vevnitř, tak doporučuji v googlu vyhledat střeva set-top boxu M6.

Deska není žádné ořezávátko:
* ARM Cortex-A9 Dual-Core CPU Core Frequency up to 1.5GHz
* 1GByte DDR3 memory, intensify OpenGL ES2.0 support
* 802.11B/G/N high speed Wi-Fi wireless network

V další části videa je krátce popsáno, jak vypadá ovládání rozhraní sledovanitv.cz a jak je to s kvalitou obrazu. Našel jsem tam i pár drobných problém, ale prý jsou snad vyřešeny v novějším FW. Zařízení jsme měl zapůjčené, tedy nevyzkouším, jestli to opravili nebo ne.
Více se podívejte zde.

Kategorie: 

NanoBeam M5 - novinka od UBNT

Není zvykem, abych tu zde psal o zařízení od UBNT, nicméně nový NanoBeam M5 je tu.
Zařízení má nahradit dosavadní Nanobridge M5.
Hlavní přednosti oproti Nanobridge jsou:
* Gigabitový eth port
* Přepěťová ochrana na ethernetu i na bezdrátu!
* Větší odolnost proti rušení :)
* Lepší materiály
* Lepší vypojování kabelu, lepší cleková konstrukce



K dostání budou zatím dvě verze. NanoBeam M5 400 25dBi a NanoBeam M5 300 22 dBi.

I když nejspíš NanoBeam nasazovat do své sítě nebudu, tak mě hlavně zajímá jak se hoši z UBNT pochlapí s tou přepěťovou ochranou, protože i tu má Mikrotik a jaksi moc nepomáhá a hlavně reklamační oddělení se neustále vymlouvá na zničení přepětím.
Dále mě bude zajímat lepší odolnost vůči okolnímu rušení, o který se má dle UBNT starat systém InnerFeed. Zlepšení konstrukce jedině uvítám, protože když jsem jednou v životě rozebíral Nanobridge tak to byl doslova horor.
Gigabitový eth port je dnes prakticky samozřejmostí i když na bezdrátu moc využití nenajde.

Nu nechme se překvapit.

Kategorie: 

USB Flash King Pig

Jednou začas si udělám radost a koupím si podobnou kravinku jako je flash disk
ze série Angry Birds od firmy EMTEC konkrétně prasátko King Pig.

Flash disk má 8GB kapacitu a rychlost nahrávaní není nikterak závratná na dnešní
dobu pouhé 4MB/s, rychlost čtení je už 14MB/s což na klasickou kancelář stačí.
Flash disk jsem si koupil jen díky designu.
Samotný USB konektor je vlastně spodek hlavičky prasátka. Konektor se tedy
zasouvá do hlavičky a je tedy i chráněn. Hlavička je z gumy. Paměť by tedy měla
být odolná nárazům, ale vodotěsnost jsem raději nezkoušel :)
King Pg jsem koupil za nějakých 350 Kč s DPH což není nejméně, ale beru to jakou
sběratelský kousek. Pokud jste sledovali předchozí verzi blogu, tak jsem tam
popisoval podobný disk od firmy EMTEC, který měl design tučňáka Tuxe.

Kategorie: 

Stránky

Vzhled Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer