slideshow 1 slideshow 1 slideshow 2 slideshow 2

RB4011iGS+RM

Krátká rozborka co je uvnitř RB4011


Jedná se 10 portový plně gigabitový router s jedním SFP+ portem postavený na procesoru ARM 4 jádra. Router je v hliníkové krabičce s plastovým víčkem. Router má první port POE in a poslední port POE out. Napájení je 18-57V pro POE. V balení naleznete výkonnější zdroj 24V 1,5A. Jsou přibaleny i packy pro uchycení v rackové skříni.

Kategorie: 

Mikrotik LHG 5 první pohled

Nedalo mi a musel jsem si koupit toto zařízení. Jedná se o velmi lehkou anténu pro zákazníky, která je i velmi levná. Anténu jsem už i instaloval a s porovnáním o SXT je o něco ostří na vyzařovací úhel a i s větším ziskem, zhruba o 5dB.
Anténa je prakticky celá z plastu, síto je tvořeno hliníkem nastříkané barvou, což by snad nějaký čas mělo vydržet.


V této základní verzi lze anténu směrovat nahoru i dolu, pomocí distančního plíšku. Pokud ale anténu použijete hodně pod vysílačem či nad ním, tak budete potřebovat polohovatelný držák, který lze koupit jako originální příslušenství. Myslím si, ale že to budou velmi výjimečné instalace.
Elektrická část zařízení je prakticky stejná jako SXT LITE5 s rozdílem menšího Tx výkonu (max 25dB) jak SXT a nepřítomností piezo měniče. Zařízení podporuje 802.11n MIMO 2x2

Kategorie: 

RB 3011 rychlý pohled

V tomto videu bych chtěl ukázat "novinku", který již byla oznámena cca rok předem, ale neustále se vydání odkládalo.

Jedná se o nástupce rackové verze s SFP portem "staré" RB2011.
Údaje má mít více jak 2x větší výkon, což zatím moje první testy při nasazení jako jednoduchý páteřní router jen potvrzují. Tedy zatím je RB3011 jedno z nejvýkonnějších zařízení vůči elektrickému příkonu. Například kde byla RB2011 vytížena CPU na 20% toto má vytížení na 3%, nicméně nebral bych to jako nějakou přímou úměrnost.

Kategorie: 

Mikrotik SXT Lite5 ac

Vážení, dlouho jsem čekal na vydání SXT pro 802.11ac verze pro koncové klienty. Dlouho nebylo, musel jsem tak kupovat dražší verzi s licencí L4. Momentálně je již dostupné i to s L3 Lite5 a celkem mě nepříjemně překvapilo.
Dostal jsem ho se STABLE verzí! 6.30.2 a tato stable verze má jednu větší mouchu nelze totiž klasicky upgradovat, ale je třeba použít Netinstall. Potom je již vše OK. Další zajímavé překvapení je velmi malá NAND paměť a to jen 16MB tedy po zakoupení a vybalení zařízení je volno pouze 5MB, tedy otázkou je jak vlastně upgradovat na jiné verze když samotný balíček systém má 6MB. Mikrotik to vyřešil jednoduše. Paměť RAM je použita jako disk a balíčky pro upgrade se uloží tam, což je zajímavé řešení a především pekelně rychlé nahrání balíčků!
No více krátké video:

Kategorie: 

Mikrotik QRT 2,4GHz

Nemohl jsem se dočkat, až budu mít v ruce nové RB QRT. Hodně mi chybí od Mikrotiku zařízení s větší integrovanou anténou po fiasku SEXTANTu. Zatím mám QRT pouze k dispozici pro pásmo 2,4GHz.


QRT by mělo mít lepší parametry než velký JRC BOX s anténou a lepší jak Mikrotik SEXTANT. Píšu mělo by mít, protože QRT ještě nemám odzkoušené v terénu. Nicméně už jen to, že oproti SEXTANTu či JRC BOXu QRT nemá žádné pigtaily a nemůže docházet k žádným ztrátám či zničení kvality signálu špatným kabelem (pigtailem).
QRT je celé plastové, tedy kromě držáku. Držák je z kovu, či nějakého duralu. Nevím přesně, ale vypadá pěkně. Zase toto ukáže až čas při instalacích. Datový kabel se do QRT připojuje bez jakéhokoli rozebrání a zapadne dobře na rozdíl od SEXTANTu. QRT má LED indikaci signálu, kterou postrádal JRC BOX. Srdcem QRT je něco jako RB911, stejné parametry rádia i ethernetu. To znamená, že maximální výkon je až 30dB na Tx! Zde je už dobré opravdu nevysílat na defaultním Tx, o CZ legislativě nemluvě. V balení je ještě gigabitový POE a nový napájecí zdroj o výkonu 29W při 24V.
Více ve videu:

Kategorie: 

RB RB493 a mod switche

Nedávno jsem si chtěl trochu zlepšit výkon na síti a tak jsem se rozhodl odstranit SW bridge ze staré RB493 a přepnout ji do módu HW switche.

Je to prakticky stejný postup, jako jsem popisoval ve videu o CRS. Výhoda v tomto RB je taková že se může dát do switche až 8 portů což umí pouze toto RB, tedy z těch levných malých RB.
Po přepnutí do módu switche, jsem zjistil, že interface neukazují aktuální traffic. Povýšil jsem tedy verzi ROS na 6.10, kdy již tato chyba měla být odstraněna, bohužel bez výsledku. Napsal jsem tedy na technickou podporu a bylo mi řečeno, že všechny RB řady 493 mají starší HW chip ICPlus178C a ten to neumí. Tedy mám smůlu, což je vleká škoda.

Oficiální vyjádření:
This feature cannot be implemented in RouterOS for RB493 because it is not
supported by ICPlus178C switch hardware.
You may use bridging in RouterOS processed by CPU, it allows to see traffic
forwarded through the ports.

Kategorie: 

Stránky

Vzhled Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer