slideshow 1 slideshow 1 slideshow 2 slideshow 2

Mikrotik nastavení CAPsMAN

V tomto videu jsem ukázal velmi jednoduché prvotní nastavení CAPs serveru s jedním Ap vhodné pro domácí WIFI síť.


Pokud budete postupovat dle videa tak není co pokazit. Je dobré jen mít na serveru CAPs a Ap stejnou verzi ROS. Pokud to nedodržíte tak to sice může fungovat, ale můžete mít problémy neznámého typu.
Kod nastavení je zde:
/caps-man channel
add band=2ghz-g/n control-channel-width=20mhz extension-channel=disabled frequency=2412 name=channel1
add band=2ghz-g/n control-channel-width=20mhz extension-channel=disabled frequency=2437 name=channel6
add band=2ghz-g/n control-channel-width=20mhz extension-channel=disabled frequency=2462 name=channel11
/caps-man datapath
add client-to-client-forwarding=yes local-forwarding=yes name=datapath1
/caps-man security
add authentication-types=wpa2-psk encryption=aes-ccm name=domaci_sifra passphrase=12345678
/caps-man configuration
add channel=channel1 country="czech republic" datapath=datapath1 mode=ap name=domaci_wifi rx-chains=0 security=domaci_sifra ssid=domaci_wifi tx-chains=0
/caps-man interface
add channel=channel11 configuration=domaci_wifi disabled=no l2mtu=1600 mac-address=00:0C:42:C0:07:B8 master-interface=none name=wifi_loznice radio-mac=00:0C:42:C0:07:B8 radio-name=000C42C007B8
/caps-man manager
set enabled=yes

/ip dhcp-server
add address-pool=dhcp_pool0 disabled=no interface=ether1 name=dhcp1
/ip dhcp-server lease
add address=192.168.5.126 client-id=1:0:c:42:c0:7:b7 mac-address=00:0C:42:C0:07:B7 server=dhcp1
/ip dhcp-server network
add address=192.168.5.0/25 caps-manager=192.168.5.1 gateway=192.168.5.1

Kategorie: 

Mikrotik CRS nastavení VLAN

Opět jsem přidal ukázku pro začátečníky jak nastavit přístupovou access VLANu příkladnou 100 na portu ether23.

Další příklad ukazuje jak nastavit porty pro TRUNK VALN s TAGem. Nastavení je hodně jednoduché.


Pokud chcete ukázat něco více napište do komentářů...

Kategorie: 

TPLINK nastavení VLAN

Zde jsou dvě videa jak nastavit L2 switch od výrobce TP-link pro práci s VLAN, které můžete vytvořit na nějakém routeru, příkladně Mikrotik.

Nastavení Access VLAN


Nastavení TRUNK switche

Kategorie: 

SXT RFSXT-85 Economy

Dnes si v tomto krátkém videu ukážeme krátký pohled na CSAT odrušovací plech pro SXT konkrétně SXT RFSXT-85 Economy. Především si ukážeme jednoduchost montáže a další klady tohoto řešení. Skutečné poznatky ale ukáže až reálné nasazení, uvidíme později.

Kategorie: 

Routerboard hAP lite „pípák“ nemá!!

Udělal jsem malou rozborku tohoto HW, který je velmi odlehčení oproti klasickému wifi routeru od mikrotiku je také odlehčen malou cenou. Pořizovací cena je kolem 500 CZK. To že routerboard nemá POE ani piezoměnič hole vůbec nezatracuje ve srovnání, co umí jiné routery od konkurenčních výrobců. Procesor architektury simps není žádné „dělo“ ale na domácí užití krásně dostačuje. Více ve videu.

Kategorie: 

RB922UAGS 802.11ac

Krátké představení routerboardu 922UAGS který podporuje nový standard 802.11ac na frekvenci 5GHz, ale samozřejmě i starší 802.11a/n.
Tato deska je zatím nejvýkonnější RB s integrovanou kartou, tedy má procesor 720MHz + velké místo v RAM tedy 128MB. Neměl by tedy být problém při obsluze 50 připojených klientů.
Deska má i SFP šachtu a lze tedy mít na desce dva ethernety, což bylo poptáváno v minulosti. Dále je již z názvu patrno, že deska má USB port například pro LTE modem a miniPCIe slot pro další kartu.
Více informaci ve videu dole.

Kategorie: 

Anténa JRC-24 EXTREM MIMO2x2

Kdo by neznal anténu od výrobce Jirous. Jedná se o duální parabolu pro použití MIMO 2x2. Primární zaměření je pro Mikrotik RB. S použitím zadní krabice není třeba použití VF koax kabelů, pouze stačí pigtail. Video, které uvidíte je především koncipováno, jako představení antény a zároveň popis drobných změň oproti předchozí výrobní sérii. Sestavení antény vypadá celkem složitě, ale není to tak hrozné. Sestavování antény je bohužel fakt, který spousta uživatelů odradí použít kvalitnější parabolu a raději šáhne po panelové anténě QRT a podobně.

Kategorie: 

Držák NanoBracket SXT 2.0

Dnes bych Vám představil držáček na SXT či Omnitik od firmy RFelements s názvem NanoBracket SXT 2.0.Držák nám umožní zařízení libovolně polohovat, což u SXT chybělo zvláště pokud jste potřebovali instalovat zařízení pod vysílačem. Držáček se dá přidělat pomocí kovového stahovací pásku na stožár a nebo lze použít 4 šrouby do dřeva a nebo do zdi. Vše je v balení. Na první pohled je držák velmi dobrý, ale je otázkou jak dlouho vydrží venku na sluníčku i když je psáno, že je UV odolný. Pokud někdo máte špatné zkušenosti s verzí držáku 1.0, tak u této verze jsou všechny problémy odstraněny.
Nezbývá nic jiného než začít zkoušet v reálu.

Kategorie: 

Radom na RocketDish

V tomto videu si ukážeme, jak vypadá radom k duplexní anténě od UBNT RocketDish.

Balíček se šrouby vážil 0,46kg. Proč byl použit tak masivní spojovací materiál je otázkou. Pravděpodobně by se mohlo jednat o využití na přidělání kovového límce, kde by bylo uplatnění.

Kategorie: 

Návod jak sestavit Mikrotik mANT30 PA 5GHz

Protože na poprvé to není úplně jednoznačné, tak jsem se rozhodl stručně popsat, jak sestavit parabolu od Mikrotiku ve verzi PA tedy masivnější držák.
Více naleznete v tomto videu:

Praktické zkušenosti mám pouze se dvěma spoji a jeví se jako velmi dobré, tedy úzký vyzařovací úhel a velký zisk. Jediné co se mi nelíbí je absence radomu v základním balení a pokud by anténa měla ještě kovový límec, tak by to rozhodně na škodu nebylo. Cena antény je přívětivá a srovnatelná s UBNT konkurenční parabolou.

Kategorie: 

Představení mANT30 5GHz

Již se mi dostala do ruky parabolická anténa od Mikrotku mANT30 5GHz MIMO2x2. Jedná se o přímou konkurenci antény od UBNT RocketDish. Druhá anténa s označením PA, má lepší držák a je i těžší.
Vše najdete ve videu níže.

Kategorie: 

Problém s CRS - SW BUG

Našel jsem takový zajímavý problém v nastavování módu switche (master porty). Není to nic šíleného, ale občas to může rozhodit nervy při klikání.
Podívejte se na krátké video:

Kategorie: 

Mikrotik CRS 24p rack

Udělal jsem malinké ohlédnutí za novinkou CRS. Pokud nevíte jak vypadá display
od mikortiku, tak ve videu máte tu možnost. Brzy budu nasazovat tento kus HW do
ostrého provozu, kde se ověří jeho funkčnost.

Kategorie: 

Stránky

Vzhled Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer