slideshow 1 slideshow 1 slideshow 2 slideshow 2

3d Model pro CAP Lite Mikrotik Head

Chtěl jsem si pořídit trochu lépe vypadající WIFI AP do interiéru, problém však nastal, když jsem zjistil že nikde neprodávají žádnou masku pro CAP Lite. Tak jsem se musel pustit do tvoření vlastního výrobku dle návrhu od Mikrotiku.

Prvně byla třeba 3D tiskárna, udělal jsem tedy nákup nějaké tiskárny ve střední třídě – Geeetech MECREATOR 2. Tato tiskárna je prakticky klasická kovová konstrukce, kde se pohybuje tisková hlava nikoli tisková deska jako je tomu u masivně prodávané tiskárny Průša. Zde se pohybuje deska pouze vertikálně. Toto by mělo zajistit kvalitnější tisk vyšších předmětů při plné rychlosti tisku, jelikož předmět stojí na místě.
Cílem bylo vytvořit tento 3d model do pergoly kde sice neprší ale zasvítí tam sluníčko, tedy aby byl plast UV odolný. Toto oblíbený PLA plast, ze kterého se dobře tiskne neumožnuje. Musel jsem tedy zvolit PETG, který je na tom lépe, bohužel tisk byl komplikovanější a pomalejší. Po správném odlazení cca šestém pokusu se konečně začalo tisknout.

Po cca 8 hodinách je hotovo jak je zde vidět.

Časem udělám i model pro vnitřní použití kde bude použit PLA materiál, který umožní rychlý tisk cca 4-5 hodin.
Pokud máte zájem mohu napsat více o 3d tisku, který každým dnem zkouším nové a nové modely.

Kategorie: 

Test Wireless-fp

Již několik týdnů testuji nový balíček wireless-fp na verzi 6.15. Testuji převážně na PtP spojích, kde není moc velká šance něco pokazit. Hlavním důvodem testování je zkouška poklesu odezvy v ms. Víme že NV2 TDMA protokol má vždy vyšší latence než klasické 802.11 či NSTREME.V novém balíčku wireless-fp je právě možnost přepnutí TDMA do režimu AUTO a tím tak nastane pokles latence, hlavně v nezatíženém stavu PtP spoje. Zkutečně tomu tak je a i zkutečně latence se o kousek zlepšila u zatížení. Propustnost spoje je někdy dost nestabilní, ale zvláštně nestabilní. Například spoj někdy propustí stropově o 20Mb méně v UDP a někdy více. Nejspíš je to dané režimem AUTO a nebo tam je určitá rezerva pro rychlé přepnutí TDMA času.
Celkem fatální problém při testování nastal na starších RB, například na RB411, RB711. Na těchto RB docházelo někde k častým restartům s hláškou kernel failure. Doufám, že toto bude brzy opraveno. Nejlépe však wireless-fp funguje na nových SXT, Groovech a RB911.

Kategorie: 

Newsletter #55 březen 2014

Mikrotik vydal další newsletter. Je prakticky shodný s tím, který byl vydán pro MUM v Benátkách.
Ve zkratce obsahuje:

- Představení Super High Power (až 3100mW!!) 2.4Ghz RBQRTG-2SHPnD
- low-cost RB1100AHx2-LM verze s 512MB RAM
- direct attach SFP/SFP+ kabely
- nový RP-SMA pigtail a 2.4Ghz Omni pro BaseBox


Prakticky žádné převratné novinky. Trochu zamrzí, že RB QRTG zatím jen pro 2,4GHz. Další informace o duální směrové anténě také nejsou. Vypadá to, že pár měsíců ještě musíme vyčkat :(

Ke stažení zde.

Kategorie: 

Novinky - MUM Venice

I když s opožděním, tak jen přeci přikládám „nový“ newsletter vztažený k MUM
Venice, Italy, 2014.

Stáhnout můžete zde (pdf)
Nejvíce mě zaujalo zařízení QRT, které má být takzvaným lepším Sextantem a hlavně pro 2,4GHz i pro 5GHz. Zadní část by měla být z kovu, tedy při dobrém uspořádání na stožáru by se zařízení nemusela tolik ovlivňovat. Zařízení má mít ovšem hodně velký Tx výkon až cca 3W což je na legislativu CZ několikanásobné překročení. Toto doporučuji brát v potaz. Dále se budeme této novice věnovat v jiném článku.
Co mě dále zaujalo je zařízení mAP, které ale už není takovou novinkou, nicméně při použití s CAPs Managerem by mohlo zajisti kvalitní pokrytí rodinného domku WiFi signálem. Své uplatnění by to rozhodně našlo v restauracích, hotelech a školících centrech, protože všechny vysílače se díky CAPs Manageru ovládají synchronizovaně. O tom zase v jiném článku.
Poslední HW zajímavostí je MikroTik Antenna, což je prakticky kopie UBNT antény Rocket. Zatím bych k tomuto produktu nedával žádné komentáře, protože je to ještě dost brzy. Uplatnění však asi nalezne u klientských instalací na větší vzdálenost.

Kategorie: 

Stránky

Vzhled Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer